У будь-якій ситуації зберігати спокій, діяти рішуче й упевнено - означає дбати про своє благополуччя та душевну гармонію. Але як навчитися зберігати своє ментальне здоров'я і щоразу не йти на поводу у власних емоцій, страхів, тривоги? Як стати впевненою в собі та полюбити себе?

Сподіваюся, моя історія багатьох надихне. Я так само як і більшість дівчаток-підлітків була невпевненою в собі, комплексувала з приводу і без. Постійно дивилася в дзеркало і знаходила у своїй зовнішності недоліки. Але одного разу перечитавши багато корисних книжок, я зрозуміла, що моя сила в мені, в моєму внутрішньому "Я", і вона дійсно здатна на багато що. Так почалася моя історія любові до себе. Зараз я впевнено можу сказати, що знаю, як боротися зі своїми страхами і тривожністю, зберігаючи душевну гармонію. Дуже хочу поділитися з вами своїми знаннями.

Стрес і тривога в підлітковому віці. У чому небезпека?

Сумна дівчинка-підліток сидить на сходах

Підлітковий вік дуже особливий. Це ще й не доросла людина, але й уже не дитина. Перехідний період підкріплюється гормональною перебудовою. Тому в підлітка нерідко буває різка зміна настрою, раптові напади агресії або апатія. У дівчаток і хлопчиків у цьому віці можуть з'являтися комплекси, розвивається невпевненість у собі. Річ у тім, що в цей час підліток дуже вразливий, і будь-яке сказане на його адресу слово або насмішка можуть спровокувати появу комплексів.

У цей період підлітки дуже гостро реагують на багато подій, ситуацій, які для них стають сильним стресом. Навіть низька оцінка або зауваження вчителя, запізнення на урок можуть стати стресом.

Багато підлітків відчувають сильну тривогу з різних причин. Наприклад, хтось не хоче засмутити своєю поведінкою батьків, а хтось дуже переживає через погану успішність у школі. Причин тривожного стану може бути дуже багато. Такий стан небезпечний насамперед тим, що постійно тримає в напрузі, не даючи змоги розслабитися і жити повноцінно. Підліток боїться, що станеться щось погане. Іноді через свою тривожність відмовляється від улюблених хобі, цікавих зустрічей із друзями, подорожей. Страхи і тривога повністю керують його поведінкою і навіть життям.

Історії з особистого досвіду. Як стрес і тривога впливали на моє життя

Раніше я була дуже невпевненою в собі і часто відмовлялася від того, що подобається. Так я завжди мріяла про турпоходи в гори і навіть була така поїздка для школярів. Але я дуже переживала, думала про те, що може щось погане трапиться, згадувала багато страшних історій і в підсумку, звичайно, відмовилася від такої привабливої пропозиції. Зізнаюся, що пізніше дуже шкодувала і засмутилася, але більше таких турпоходів не пропонували, а отже, я втратила чудову можливість здійснити свою мрію. І все через тривожність і страхи.

Пригадую ще одну стресову ситуацію, яка дуже негативно вплинула на моє навчання. У мене був страх виступати перед публікою, а тому щоразу, коли потрібно було виходити до дошки або виступити перед класом, я відчувала сильний стрес. У підсумку забувала все, що знала, дуже червоніла, опускала очі і не могла закінчити думку. Вчителі та однокласники думали, що я не вивчила урок, але насправді проблема була в моїй невпевненості, страху і стресі.

Як побороти свою тривожність і справлятися зі стресом. Поради, які працюють на 100%

Дві радісні дівчатка-підлітки в парку зі скейтами

Ментальне здоров'я - це стан, у якому людина може реалізовувати свій потенціал, легко справлятися зі стресом, плідно працювати. Колись я нічого про це не знала і навіть не уявляла, що таке можливо. Мене ніби переслідувала низка стресових ситуацій і я дуже різко на них реагувала. Зараз у мене є впевненість у собі і я спокійна за своє психічне здоров'я. Тому гадаю, що я компетентна радити як боротися зі страхами, тривожністю та зберігати душевну рівновагу в будь-якій ситуації. Отже, щоб перестати тривожитися потрібно:

  1. Знайти цікаві заняття. Коли ми чимось зайняті, у нас не так багато часу на тривожні думки. Тому чудовою порадою буде максимально себе чимось зайняти. Це може бути якесь хобі, цікаве заняття, читання книг, спорт.
  2. Практикувати дихальну гімнастику. Можна звернути увагу, як реагує наше тіло, коли ми швидко і повільно дихаємо. Так можна спеціально себе почати нервувати або ж, навпаки, заспокоїти. Особливо така вправа корисна під час стресової ситуації.
  3. Скласти свій особистий список "Заспокійливого". У цьому списку може бути все, що заспокоїть - улюблена приємна музика, теплі спогади, коли було добре і спокійно.

Навіть якщо на самому початку все це здасться нездійсненним завданням, не потрібно здаватися. Роблячи навіть маленькі кроки, можна прийти до своєї мети.

Підняти самооцінку може кожен підліток

Дівчинка-підліток сидить на білому коні

Психологи говорять про те, що самооцінка може бути адекватною, завищеною або заниженою. Два останні варіанти не вважаються нормою. Особливо погано впливає на ще не сформований організм занижена самооцінка. Вона може так сформуватися з різних причин. Це і вплив батьків, і однокласників, друзів. Але в будь-якій ситуації все можна виправити. Підвищити самооцінку особисто мені допомогли:

  1. Танці та верхова їзда. Зізнаюся, що поки я не почала займатися танцями, дуже соромилася і боялася всього. Але потім я розкріпачилася, відкрилася і стала впевненішою в собі. Позитивно вплинув на мою самооцінку і кінний спорт.
  2. Афірмації. Про них я дізналася випадково і відразу навіть не повірила, що вони працюють. Але через деякий час зрозуміла, що це те, що потрібно для підвищення самооцінки. Я склала свій список фраз-афірмацій на кожен день і регулярно їх повторювала.
  3. Подивитися на себе "очима інших". А зробити це допоможе проста вправа. Попросіть своїх рідних, друзів, хороших знайомих написати кілька хороших фраз про вас. Після прочитання гарантовано ваша самооцінка зросте.

Якщо не вірите, перевірте і самі зрозумієте, що все це працює.

Також для кожного сучасного підлітка дуже важлива підтримка найближчих людей. Саме вони допоможуть впоратися з тривогою, вплинуть на формування самооцінки.

Щоб підтримати своє психічне здоров'я, важливо навіть у найбільш напружені дні знаходити час для відпочинку. Нехай це буде саме такий відпочинок, який потрібен вам, а не іншим. Подорожуйте з друзями або відпочивайте вдома з книжкою чи за переглядом улюбленого фільму. А ще намагайтеся слухати приємну музику, дивитися хороші мотивуючі фільми, наповнюватися позитивом і побачите, як з вашого життя зникають тривога і страхи, а кожен день стає яскравішим, цікавішим і щасливішим. Повірте, багато що саме у ваших руках!